sobota, 2. augusta 2014

Lemon Curd


Moja posadnutosť kyslou chuťou (kedysi sa prejavujúca nadmernou konzumáciou octových čipsov, ktorú našťastie prevalcovala nadmerná konzumácia pečeného octového cíceru) samozrejme zahŕňa aj všetko citrónové.  Citróny musia byť doma stále, bez nich to nejde. Šťava len tak do vody, do avokádovej nátierky (od ktorej si tiež vytváram celkom slušnú závislosť), do sladkých krémov, kôra do koláčov, do šalátov, do cestovín (a všade inde kde sa len pichnúť dá)...a úplne top je, keď máte chuť na niečo kyslo-sladké, otvoríte chladničku a tam TADÁ, Lemon Curd (teda v mojom prípade okrem tej otvorenej chladničky musím mať doma ešte Laktazan).

Lemon Curd je vlastne niečo medzi citrónovým pudingom a citrónovým krémom. Je to žĺtkový krém, do ktorého sa pridáva citrónová kôra a šťava, spolu s cukrom, maslom a štipkou soli. Ide o tradičnú anglickú vec, ktorá sa podáva najmä ako súčasť tea (niečo ako náš slovenský olovrant), spolu s klasickými scones  (malé sladké pečivá) či English Muffins (pečivá z kysnutého cesta).  Toľko historická vložka z anglickej kuchyne (ak by ste silno mali záujem, pokojne vám spravím „spešl“ post čisto o anglickom tea).

Takýto Lemon Curd si môžete napatlať na hocičo a použiť do čohokoľvek. Na sladké pečivo, na chlieb s Lučinou (alebo niečím podobným), do koláčov, do krémov, na bábovku,...a preto je dobré mať ho poruke pripravený v chladničke.  Najlepší je, samozrejme, v čučoriedkovo-citrónových koláčikoch!
Keďže nikto nevie, aký všakovaký bodrel sa vyskytuje na citrónoch, ktoré sú k nám dovážané, odporúčam citróny na pár minút pred použitím vložiť do teplej vody zmiešanej s trochou octu (nie, citróny nebudú kyslejšie. Áno, citróny budú zbavené aspoň nejakého bordelu). Po približne desiatich minútach citróny vyberte, pooplachujte, vysušte a môžete začať so strúhaním kôry.

Na približne 400 mililitrov Lemon Curd-u potrebujeme:
kôru zo 4 umytých citrónov
150gramov práškového cukru
115gramov masla (izbovej teploty, samozrejme)
5 žĺtkov
štipku soli
šťavu zo 4 citrónov (bez dužiny)

V mixéri spolu krátko pomiešame cukor s nastrúhanou kôrou (strašne dobre to bude voňať!), pridáme nakrájané maslo, žĺtky, soľ, šťavu z citrónov a necháme chvíľu premiešať  na najnižšej rýchlosti. Zmes dáme do menšieho hrnca a varíme na miernom až ohni pokiaľ nám zmes nezačne hustnúť. Krém by nemal vrieť! Správnu konzistenciu má vtedy, keď vytiahnete varešku, prejdete cez stred prstom a zostane po ňom pekne čistá „cestička“. Vtedy krém môžete odstaviť zo sporáka a ešte chvíľu premiešavať, aby rýchlejšie ochladol.  Teraz máte dve možnosti: a) krém precedíte do zaváraninového pohára cez sitko, aby ste sa zbavili kôry, b) krém len prelejete do pohára a necháte vychladnúť.  Neskôr ho pekne zavrite a strčte do chladničky. A tešte sa z neho vždy, keď otvoríte chladničku (a ešte viac, keď ho budete jesť)!
2 komentáre:

  1. Práve som objavila tvoj blog a som rada, že zdieľame spoločnú vášeň :) okrem tej "pečiacej" aj citrónovú :) milujem citróny a Lemon curd uuuplne najviac :)

    OdpovedaťOdstrániť